Rodzaje zamków do drzwi i ich zalety

Zamki do drzwi są jednym z najistotniejszych czynników bezpieczeństwa w domu lub mieszkaniu. Służą one do zabezpieczenia przed niechcianymi gośćmi ale także do protekcji mienia. Istnieje dużo różnych typów zatrzasków do drzwi, które różnią się między sobą stopniem zabezpieczenia, ceną oraz funkcjonalnością.

Najprostszym wariantem zamków jest zamek wpuszczany, który składa się z klucza oraz zamka zamontowanego wewnątrz drzwi. Jest to najtańsza i najprostsza postać asekuracji, chociaż nie jest ona zanadto funkcjonalna w przypadku próby włamania.

Następnym modelem zamków jest zamek kluczowy, który składa się z klucza a także zamka zamontowanego na zewnątrz drzwi. Jest to bardziej efektywne zabezpieczenie niż zamek wpuszczany, dlatego że drzwi powinny być otwierane za pomocą klucza z zewnątrz.

Zamki szyfrowe to kolejna opcja dla asekurowania drzwi. Są one zamontowane na zewnątrz drzwi i mogą być odblokowane z wykorzystaniem kodu czy też karty zbliżeniowej. Są one bardziej sprawne niż zamki kluczowe, bowiem nie trzeba mieć materialnego klucza.

Zamki elektroniczne to najnowocześniejsza odmiana zabezpieczenia drzwi. Są one odblokowane z wykorzystaniem szyfru lub karty zbliżeniowej, a także mogą być zsynchronizowane z telefonem czy też aplikacją na telefonie. Są one niesłychanie wydajne i komfortowe, niemniej jednak są także droższe niż pozostałe typy zamków.

Poza tym, powinno się także zwrócić uwagę na wariant drzwi, na których zamek będzie zainstalowany. Niektóre zamki mogą być montowane jedynie na drzwiach drewnianych, inne tylko na drzwiach metalowych.

W przypadku drzwi wejściowych do budynku czy też mieszkania, istotne jest, żeby wyselekcjonować zamek o odpowiednim stopniu ubezpieczenia, tak aby zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo mieszkańcom i ich mieniu. W przypadku drzwi wewnętrznych, wybór zamka może być mniej restrykcyjny, aczkolwiek w dalszym ciągu ważne jest, żeby wybrać zamek spełniający subiektywne potrzeby.

Na rynku dostępne są dodatkowo zamki antywłamaniowe, które mają specjalne zabezpieczenia przed próbami włamania. Są one najczęściej droższe niż powszechne zamki, chociaż zwiększają stan bezpieczeństwa w mieszkaniu.

Powinno się mieć na uwadze, że niezależnie od wariantu zamka, znaczące jest prawidłowe jego zabezpieczenie i nadzorowanie jego stanu technicznego, aby umożliwić jego prawidłowe działanie w razie potrzeby.

Dodatkowym istotnym aspektem przy doborze zamka jest wariant mechanizmu zamka. Występują trzy przewodnie typy mechanizmów: jednoramienny, dwuramienny a także trzyramienny.

Zamek jednoramienny posiada jeden rygiel, który jest odpowiedzialny za klinowanie drzwi. Jest to najprostszy i najtańszy rodzaj zamka, chociaż nie jest on zbyt skuteczny w przypadku próby włamania.

Zamek dwuramienny ma dwa rygle, które blokują drzwi na dwa różne warianty. Jest to bardziej skuteczne zabezpieczenie niż zamek jednoramienny, jednakże jest dodatkowo droższy.

Zamek trzyramienny posiada trzy rygle, które klinują drzwi na trzy różne warianty. Jest to najskuteczniejsze zabezpieczenie, jednak jest dodatkowo najdroższe.

Nie licząc modelu zamka, znaczące jest również, ażeby zwrócić uwagę na jego wersję bezpieczeństwa. Występują trzy podstawowe kategorie zamków: klasa 3, klasa 4 i klasa 5. Klasa 3 symbolizuje niski stopień bezpieczeństwa, klasa 4 symbolizuje średni poziom ochrony, natomiast klasa 5 symbolizuje wysoki poziom bezpieczeństwa.

Wniosek jest taki, wybór właściwego zamka do drzwi jest ważnym aspektem ubezpieczenia mienia ale także bezpieczeństwa współlokatorów. Trzeba precyzyjnie rozpatrzyć swoje wymagania i upodobania, a także uwzględnić budżet ale także typ drzwi, na których zamek ma być zamontowany. Powinno się dodatkowo zwrócić uwagę na typ mechanizmu zamka a także jego klasę bezpieczeństwa, aby zapewnić prawidłowy stopień zabezpieczenia.

www.cra.waw.pl www.detektei-faulbach.de www.disco-pw.de www.doering-roland.de www.ferienwohnungen-apartments-berlin.de