Monitory z funkcją automatycznego dostosowywania jasności

Monitory służą do wyświetlania obrazów na ekranie. Działanie monitora opiera się na wykorzystaniu techniki CRT (Cathode Ray Tube) lub LCD (Liquid Crystal Display).

W monitorach CRT elektrony emitowane przez katodę akumulują się na powierzchni ekranu, tworząc obraz. W monitorach LCD za to, światło przechodzi przez płynne kryształy, które regulują przepuszczanie światła, tworząc obraz.

Dzisiaj dominują monitory LCD, bowiem są one w wyższym stopniu wydajne energetycznie i mają wyższą jakość obrazu w porównaniu do monitorów CRT.

Monitory różnią się dodatkowo rozdzielczością, która wytycza liczbę pikseli na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym wyższa jakość obrazu.

Oprócz tego monitory mogą różnić się również miarą ekranu oraz odwzorowaniem kolorów. Warto zwrócić uwagę na te parametry przed zakupem monitora, żeby zagwarantować sobie jak najlepsze wrażenia w czasie korzystania z niego.

Monitory także mogą posiadać różne funkcje, takie jak regulacja czytelności i kontrastu, tryby obrazu, a także funkcje redukcji szumów albo także redukcji blue light.

Coraz nagminniej spotyka się też monitory z matrycami typu IPS (In-Plane Switching), które gwarantują lepsze odzwierciedlenie kolorów ale również większy kąt widzenia.

W przypadku monitorów przeznaczonych do zastosowań zawodowych, istotne jest także odzwierciedlenie kolorów, które powinno być jak najwierniejsze do naturalnych barw. Monitory przeznaczone dla grafików bądź fotografów, muszą posiadać certyfikaty kalibracji kolorów.

Na rynku dostępne są również monitory z funkcją synchronizacji z kartami graficznymi, takie jak na przykład G-Sync lub FreeSync, które umożliwiają na płynne odświeżanie obrazu i powstrzymanie problemów z tearingiem.

Generalnie rzecz biorąc, aktywność monitora polega na wykorzystaniu wyjątkowej technologii do wytwarzania obrazu, który jest ujawniany na ekranie. Różne warianty monitorów mogą różnić się między sobą skalą ekranu, rozdzielczością, formowaniem odcieni ale również pobocznymi funkcjami.

Jeszcze jednym kluczowym tematem funkcjonowania monitorów jest ich częstotliwość odświeżania. Częstotliwość odświeżania charakteryzuje liczbę klatek wyświetlanych na ekranie w ciągu sekundy. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejszy obraz. Standardowo monitory mają częstotliwość odświeżania 60Hz, jednak coraz częściej spotyka się modele z częstotliwością odświeżania nawet do 144Hz, co jest szczególnie istotne dla graczy.

Następnym istotnym elementem jest kompatybilność z przeróżnymi wariantami sygnałów wejściowych. Monitory mogą obsługiwać sygnały analogowe (VGA) albo liczbowe (HDMI, DisplayPort). Przed zakupem monitora, istotne jest przetestowanie, albo posiada on wejścia zgodne z posiadanym sprzętem.

Na koniec, wskazane jest nadmienić że monitory mogą być również zasilane przy użyciu USB-C, co umożliwia na przesyłanie sygnału wideo i danych a także ładowanie urządzenia jednym kablem.

Reasumując, monitor to narzędzie, które wykorzystuje wyjątkową technologię do wywoływania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Monitory mogą się różnić między sobą rozdzielczością, odwzorowaniem odcieni, częstotliwością odświeżania, kompatybilnością z sygnałami wchodzącymi oraz dodatkowymi funkcjami.